Promiennik podczerwieni – wydajne i ekologiczne urządzenie grzewcze

promiennik podczerwieni img2

Promiennik podczerwieni – wydajne i ekologiczne urządzenie grzewcze

Promienniki podczerwieni to nowoczesne i efektywne urządzenia grzewcze, które wykorzystują promieniowanie podczerwone do szybkiego i bezpiecznego ogrzewania pomieszczeń. Ogrzewanie podczerwienią przekazuje ciepło bezpośrednio na powierzchnie, ludzi i przedmioty, dzięki czemu zapewnia szybszy komfort cieplny i minimalizuje straty ciepła. Dlatego elektryczne promienniki podczerwieni są coraz częściej wykorzystywane zarówno do ogrzewania domu, jak i różnych przedsiębiorstw.

Czym są elektryczne promienniki podczerwieni? Jak działają promiennikiciepła?

Promienniki podczerwieni to innowacyjne urządzenia grzewcze, które wykorzystują promienie podczerwone do efektywnego ogrzewania pomieszczeń. Promieniowanie podczerwone, inaczej nazywane promieniowaniem cieplnym, to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali większej niż promieniowanie widzialne, ale mniejszej niż promieniowanie mikrofalowe. To właśnie promieniowanie podczerwone odpowiada za przenoszenie ciepła przez przewodzenie, konwekcję i promieniowanie.

Działanie promienników podczerwieni polega na przekazywaniu ciepła bezpośrednio na ogrzewane przedmioty, powierzchnie i ludzi, a nie na podgrzewaniu powietrza w pomieszczeniu. W tradycyjnych systemach ogrzewania konwekcyjnego, takich jak grzejniki, powietrze jest ogrzewane, a następnie unoszone do góry, aby ustąpić miejsca dla zimniejszego powietrza. To prowadzi do strat ciepła i nieefektywnego rozprowadzenia ciepła. W przypadku promienników podczerwieni, ciepło jest natychmiast przekazywane na ogrzewane powierzchnie, co zapewnia szybsze i bardziej jednolite ogrzewanie pomieszczenia. Dlatego właśnie promienniki ciepła na podczerwień cechują się tak wysoką efektywnością energetyczną.

promiennik podczerwieni img3

Ogrzewanie promiennikowe a zdrowie człowieka. Czy promienie podczerwone są bezpieczne?

Promieniowanie podczerwone jest naturalną formą promieniowania obecną w naszym środowisku. Jest to promieniowanie bezpieczne dla zdrowia człowieka, o wiele mniej szkodliwe niż na przykład promieniowanie ultrafioletowe. Wiele urządzeń codziennego użytku, takich jak piloty do telewizora czy podczerwone dalmierze, wykorzystuje podobne promieniowanie podczerwone.

Promienniki podczerwieni są projektowane z myślą o zapewnieniu bezpiecznego i wydajnego ogrzewania domu. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby emitować promieniowanie o kontrolowanej mocy, co eliminuje ryzyko przegrzania i przekroczenia bezpiecznych dla zdrowia poziomów promieniowania.

Ogrzewanie promiennikowe jest szczególnie korzystne dla osób z alergią lub astmą, powoduje ruchu powietrza w pomieszczeniu (nie wzbija w powietrze pyłków i kurzu), co często zdarza się w tradycyjnych systemach konwekcyjnych. Dodatkowo, ogrzewanie podczerwienią może pomóc w poprawie krążenia krwi i zmniejszeniu uczucia wilgoci w powietrzu, co wpływa na komfort cieplny w pomieszczeniach.

Trzeba też dodać, że ogrzewanie na podczerwień nie wykorzystuje prąd do działania, nie ma więc mowy o spalinach czy dymie, który mógłby zanieczyszczać środowisko. Promiennik podczerwieni to rozwiązanie ekologiczne – warto o tym wiedzieć. 

Promienniki ciepła ścienne, sufitowe i mobilne. Duży wybór urządzeń

Promienniki podczerwieni są dostępne w różnych formach i konfiguracjach, co pozwala na ich zastosowanie i osiągnięcie komfortu cieplnego w różnych miejscach i przestrzeniach. Najpopularniejsze typy promienników to:

  • promienniki ciepła ścienne – te modele są montowane na ścianach i idealnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, takich jak łazienki czy małe pokoje. Są estetyczne i nie zajmują dodatkowej przestrzeni, a przy tym zapewniają efektywne ogrzewanie pomieszczeń;
  • promienniki ciepła sufitowe – te promienniki montuje się na suficie, co pozwala na ich zastosowanie w większych pomieszczeniach, halach produkcyjnych czy otwartych przestrzeniach. Dzięki temu są one wyjątkowo efektywne w ogrzewaniu dużych powierzchni;
  • promienniki ciepła mobilne – to przenośne urządzenia grzewcze, które można łatwo przenosić i umieszczać w różnych miejscach w zależności od potrzeb. Mobilne promienniki są szczególnie przydatne w ogrzewaniu ogródków zimowych, tarasów czy warsztatów. Panel grzewczy tego typu może zapewnić komfort cieplny tam, gdzie inne urządzenia oraz ogrzewanie konwekcyjne sobie nie poradzi.
promiennik podczerwieni img4

Jak wybrać odpowiedni promiennik podczerwieni? Jak dobrać moc urządzenia?

Przy wyborze odpowiedniego promiennika podczerwieni warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. W pierwszej kolejności należy zdecydować, czy interesuje nas promiennik ścienny, sufitowy czy mobilny, w zależności od charakterystyki przestrzeni, którą chcemy ogrzać.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest powierzchnia pomieszczenia lub obszaru, który chcemy ogrzać. Dla małych pomieszczeń wystarczy promiennik o niższej mocy, natomiast dla dużej powierzchni, np. hal produkcyjnych czy otwartych przestrzeni, konieczne będą promienniki o większej mocy grzewczej.

Należy również zwrócić uwagę na efektywność energetyczną urządzenia. Nowoczesne promienniki podczerwieni są projektowane tak, aby wykorzystywały energię elektryczną w sposób oszczędny, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Ostateczny wybór promiennika podczerwieni powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, charakterystyki pomieszczeń i preferencji użytkownika. Istnieje wiele dostępnych na rynku produktów, dlatego warto zasięgnąć porady specjalistów lub skonsultować się z producentem, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla danej przestrzeni i zapewnić sobie efektywną możliwość ogrzewania domu i nie tylko.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/ – producentem oraz autoryzowanym dystrybutorem krótkofalowych promienników podczerwieni i systemów sterujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *